KOCAELİ GÖLCÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERCAN GÜLSUYU’NUN 12 MART İSTİKLAL MARŞINI KABULÜ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERCAN GÜLSUYU’NUN 12 MART İSTİKLAL MARŞINI KABULÜ MESAJI

 Yüz yıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız  vatanımıza kasteden düşmanlara karşı ecdadımız destanlaşan bir mücadele vermiştir. Kurtuluş Savaşımızı en güzel şekilde ifade eden, devletimizin ve ulusumuzun bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızı ve Çanakkale ruhunu eşsiz bir şekilde yansıtarak kaleme alan, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy yaşadığı yüzyılın en büyük fikir insanıdır.

 İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 96. Yıl dönümünü anıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı´nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif Ersoy´ un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşımız ile milli mücadelenin ve milli iradenin hiçbir kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü ve kararlı olduğunun sesi olmuştur. Gelecek nesillere Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve istikbal adımlarını İstiklal Marşı ile en iyi şekilde anlatan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, her kelimesinde milletimize ait kutsal ve kadim değerleri bizlere miras bırakmıştır. 

Bu vesileyle, Türk milletinin duygularını yansıtan İstiklal Marşımızın milli marş olarak kabul edilişinin yıldönümünde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını ve değerli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u şükran ve rahmetle anıyorum.

           

                                                                                                                                 Ercan GÜLSUYU    

                                                                                                                            İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                

Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Hükümet Konağı 1. Kat Gölcük - 0262412 62 9899 / 412 98 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.