KOCAELİ GÖLCÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan GÜLSUYU´nun İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan GÜLSUYU´nun İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Kutlama Mesajı

 

               

İnsanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine " İnsan Hakları" denir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 10 Aralık 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirisini kabul etmiş, Ülkemiz tarafından da 6 Nisan 1949´da onaylanmıştır. 10 Aralık ile başlayan hafta Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de İnsan Hakları Haftası olarak kutlanmaktadır.

          Çok geniş bir kapsamı olan insan hakları bünyesinde; Çocuk hakları, kadın hakları, hasta hakları ile beraberinde çevre hakkı, yaşam hakkı gibi insana dair pek çok unsuru barındırmakta ve güvence altına almaktadır. Huzurlu, temiz, güvenli bir ortamda yaşamak tüm dünya insanlarının olduğu gibi vatandaşlarımızın da en doğal hakkıdır.

İnsan hakları niçin önemlidir?

İnsan hakları sorunu, bütün ülkelerin gündemindedir. Bütün ülkelerin   hükümetleri, insan hakları          ihlallerine    meydan    vermemeyi    başlıca    görev  olarak    kabul     etmek durumundadır. Ancak insan haklarının    korunması    görevi,      sadece       Hükümetlerin başarabileceği  bir  iş  değildir.   Bu    görev,    bütün    kuruluşların,    bütün       insanların işbirliğini gerektirmektedir. Bu çerçeve içerisinde,   insan   hakları   bilincinin   ve    insan haklarının  tam   olarak     benimsenerek,     uygulanması     için     gerekli       sorumluluk duygusunun  toplumda  ve bütün  insanlarda    bulunması    büyük    önem    taşımaktadır.

            Biz bu bakış açısıyla, tüm eğitim kurumlarımızla başta çocuk hakları olmak üzere tüm insan haklarına duyarlı olunması ve bu bilincin topluma yayılması konusunda azami gayreti göstermeye çalışıyoruz.

         Bir eğitimci olarak konuya biraz da şöyle yaklaşıyorum: Başka insanları ilgilendiren konularda attığımız her adımı, karşımızdaki insanların hak edip etmediğini düşünerek değil, yaptığımız hareketlerin ilk başta insan olarak bize yakışıp yakışmadığının değerlendirmesini kendi vicdanımızda yaptığımız takdirde, insan hakları beyannamesinde bahsedilen pek çok haktan çok daha üstün çok daha düzeyli bir dünyada yaşıyor olacağımıza inanıyorum.

            Tüm insanların insanca yaşadığı bir dünya dileğiyle 10 Aralık İnsan Hakları Gününü kutluyorum..

 

 

                                                                                                         Ercan GÜLSUYU

                                                                                                                                   İlçe Milli Eğitim Müdürü

Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Hükümet Konağı 1. Kat Gölcük - 0262412 62 9899 / 412 98 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.