KOCAELİ GÖLCÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yaşar Koçak´ın ziyareti.

Gölcük Atatürk Anadolu Lisesi, dün Pasch Projesi kapsamında Ankara Alman Kültür Merkezi’nden gelen misafirlerini ağırladı. Ziyarette İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ercan Gülsuyu da hazır bulundu.
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yaşar Koçak´ın ziyareti.

Gölcük Atatürk Anadolu Lisesi, Pasch Projesi kapsamında okullarını ziyaret eden Alman Kültür Merkezi yöneticilerini ağırladı. Ziyarette Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yaşar Koçak, Ankara Alman Kültür Merkezi’nden gelen Pasch Müdürü Zarife Soyluçiçek, Eda Pak Gökçebağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Şimşek, Okul Müdürü Abdullah Doğan ve okulun Almanca öğretmenleri katıldı.

 

Gölcük Atatürk Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen ziyarette konu ile ilgili olarak Pasch Müdürü Zarife Soyluçiçek, bazı bilgiler aktardı. Soyluçiçek, yaptığı açıklamada “2008 yılı başında, Goethe Institut, Yurt Dışı Eğitim İşleri Merkezi, Alman Akademik Servisi ve Kültür Bakanları Konseyi’nin Pedagojik Değişim Hizmeti Birimi, dönemin Dış İşleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier tarafından hayata geçirilmesi arzulanan ‘Okullar: Geleceğin Ortakları’ projesini başlatmışlardır. Dış İşleri Bakanlığı tarafından koordine edilmekte olan projeyle, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin dünya çapındaki ortak okullar ağının kurulması ve bu okullarda Almanca eğitiminin en üst düzeyde sunularak derslerde ağırlıklı olarak Almanya ile ilgi bilgilere yer verilmesi hedeflenmektedir. Böylece tüm dünyada genç insanların modern Almanya’ya ilgi duymaları sağlanacak. Ankara Goethe Institut, Türkiye genelinde Almanca dersi veren veya programına Almancayı yeni dahil eden, projeye ilgi duyan okulları, ortak okullar ağına kazandırmak ve bu okulları desteklemekle görevlendirilmiştir. Söz konusu okulları seçme ve destekleme görevi ise dünyanın belirli noktalarına gönderilen toplam 29 Almanca eğitim uzmanına verilmiştir” dedi.

 

Soyluçiçek, açıklamasının devamında “Bu proje dahilinde dünya çapında 1700 okul bulunuyor. Bu okullardan 550 tanesi, Alman Kültür Merkezi tarafından destekleniyor. Bu 550 okulun 20 tanesi de Türkiye’de bulunuyor. Biz de bu okullarımızı görmek ve kendilerini tanımak amacıyla ziyaretler gerçekleştiriyor, okulları ve projeye katılanları tanımak istiyoruz. Alman Kültür Merkezi, ülkemizde Ankara, İstanbul ve İzmir’de var. Amacımız, bu proje ile Almanca eğitimini desteklemek. Okullarla birlikte aktif çalışmalar yürütülüyor. Okullara ziyaretler yapılarak gidişat nasıl, eğitimler nasıl gidiyor, bunları değerlendiriyoruz. Gerçekleştirilen protokol kapsamında çalışmalar devam ediyor. Bu ziyaretler sonucunda değerlendirme ve gelişim sağlanıyor” dedi. 

 

toplantı_toplantı_toplantı_


Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Hükümet Konağı 1. Kat Gölcük - 0262412 62 9899 / 412 98 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.