KOCAELİ GÖLCÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivil Savunma Teşkilatları’nın kuruluşunun 58. yıl dönümü Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı’nda yapılan törenle kutlandı.

Sivil Savunma Teşkilatları’nın kuruluşunun 58. yıl dönümü Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı’nda yapılan törenle kutlandı.

Programa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Kızıldağ, Gölcük Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Muhyettin Yıldırım, Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Cengiz Kurtuluş okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

Bilinçli Bireyler Olmaya Gayret Göstermeliyiz

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Halk olarak sivil savunma bilincimiz yeterli değil.Deprem hepimizde bu bilincin artmasına neden oldu. Böylece bu felaketlerden ders çıkarıyoruz.17 Ağustos 1999 Depremi’ni yaşayanlar için Sivil Savunma Günü önemli bir gün. Eğitimlerle felaketleri en aza indirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda bu alanda çalışmalar yürüten ve katkı koyan tüm herkesi tebrik ediyor ve her vatandaşın bilinçli birer birey olarak kendi yetiştirmesi için gayret göstermesini temenni ediyoruz, dedi.

 

Deprem Konusunu Gündemde Tutmalıyız

17 yıl önce büyük bir deprem meydana geldiğini belirten  Prof.Dr. Cengiz Kurtuluş , O dönem depremin öncülerini anlattığımızda halkımız kulak vermedi. ‘Deprem geliyor’ diye felaket tellallığı yaptığımızı söylediler. Daha sonra 17 Ağustos’ta depremi oldu, sonra işi anladık. Büyük deprem oluştu, 45 saniyede bizi perişan etti. Depremden sonra yaptığımız çalışmalarda büyük hasarlar oluşmasında kötü kaliteli yapıların neden olduğunu gördük. Binalarda yanlış temel dizaynından dolayı hasar büyüdü. Ev inşaatlarında tuzlu deniz kumu kullanılması beton dayanımını azalttı. Küçük sarsıntıda yıkılmalar oldu. Deprem bilinci yeterince geliştirilemedi. Depremle ilgili sürekli eğitim şart. Halk mahalle bazında eğitilmeli, sık sık yapılacak tatbikatlarla deprem gündemden düşürülmemeli. Eğer deprem gündemden düşerse kötü neticelerle karşılaşabiliriz” dedi.

 

Sivil Savunmanın Bizlere Katkıları Yadsınamaz

 

Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nevzat Zorlu “Sivil Savunma savaş veya afet halinde halkın can ve mal kaybını önlemek amacıyla gerçekleştirilen çabaların bütünüdür. Kuruluşundan bu yana sivil savunmanın ne denli önemli olduğunu bizlere defalarca hatırlatmıştır. Ülkemizin yaşadığı tüm zor dönemlerde sivil savuma kayıplarımızın en aza indirilmesinde büyük katkı sağlamıştır. Gönüllülük esasının temel alındığı bu oluşum, hepimizin desteğiyle büyüyen, ülkemizin mihenk taşı olan önemli bir değer haline gelmiştir. Bu değerin ilçemize sağladığı faydayı görmezden gelmek mümkün değildir. Bu bağlamda ilçemizde yıllardır canla başla çalışan kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.02-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-2017

Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Hükümet Konağı 1. Kat Gölcük - 0262412 62 9899 / 412 98 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.